Thessaloniki
Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
More

Αντβέρπ – Ολυμπιακός 1-0: Στους «32» του Europa League οι «ερυθρόλευκοι» – Ηττήθηκαν στην Αμβέρσα

Δεν πήρε τη νίκη που ήθελε ο Ολυμπιακός μέσα στην Αμβέρσα απέναντι στην Αντβέρπ, καθώς ηττήθηκε με 1-0, γκολ το οποίο σημειώθηκε μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης του Europa League.
    Βέβαια και να έπαιρναν τη νίκη οι Πειραιώτες στο Βέλγιο, δεν θα σήμαινε κάτι περισσότερο από βαθμούς για την Ελλάδα στη γενική κατάταξη της UEFA. Αυτό γιατί η Φενέρμπαχτσε με την Άιντραχτ έμειναν στο 1-1, οπότε οι Γερμανοί ό,τι και να έκανε ο Ολυμπιακός θα ήταν στην κορυφή του ομίλου.
    Έτσι ο Ολυμπιακός πήρε τη δεύτερη θέση του γκρουπ του και συνεχίζει στους «32» του Europa League, κάτι το οποίο ήταν δεδομένο από πριν το ματς στο Βέλγιο, στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων της διοργάνωσης.
    Να σημειωθεί πως τη Δευτέρα πρόκειται να μάθει η ομάδα του Πειραιά τον επόμενο αντίπαλό της, ο οποίος θα είναι από τους ομίλους του Champions League.
    Στην κληρωτίδα ο Ολυμπιακός θα παίξει με μία εκ των Λειψία, Μπορούσια Ντόρτμουντ (Γερμανία), Πόρτο (Πορτογαλία), Σέριφ Τίρασπολ (Μολδαβία), Μπαρτσελόνα, Σεβίλλη (Ισπανία), Αταλάντα (Ιταλία) και Ζενίτ (Ρωσία).
    Μόλις στο 7′ έγινε το 1-0…
    Από νωρίς το ματς στην Αμβέρσα πήγε προς τη μία πλευρά και αυτή ήταν των γηπεδούχων. Η Αντβέρπ από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης κατάφερε να σκοράρει και να περάσει μπροστά.
    Μόλις στο 7′ η Αντβέρπ βρήκε τον τρόπο να σκοράρει και μάλιστα με εύκολο τρόπο η αλήθεια είναι, αν κρίνουμε από τη συνολική αντίδραση της άμυνας των Πειραιωτών. Ο Μπένσον πήρε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, έδωσε στ’ αριστερά για τον Μπαλικουίσα ο οποίος «έσπασε» το οφσάιντ του Ολυμπιακού και αφού έκανε την προσποίηση στον Σωκράτη πλάσαρε με την μπάλα να βρίσκει στο κεφάλι του Σισέ και να καταλήγει στα δίχτυα…
    Έτσι έγινε το 1-0 στο ματς, με ουσιαστικά την πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων.
    Στη συνέχεια η Αντβέρπ για τα επόμενα λεπτά έδειχνε να έχει το πάνω χέρι. Μάλιστα στο 12′ είχε καλή στιγμή με την κεφαλιά του Γκέρκενς μετά από εκτέλεση κόρνερ και τον Βατσλίκ να διώχνει. Δέκα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 22′, έγινε η μπαλιά από τ’ αριστερά, η μπάλα κατέληξε στον Μπένσον ο οποίος έκανε το σουτ με το δεξί αλλά έδιωξε και πάλι ο Βατσλίκ!
    Από εκείνο το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι και να κρατάει την μπάλα περισσότερο στα πόδια του. Χωρίς όμως να φτάνει σε κάποια μεγάλη στιγμή και να απειλεί ιδιαίτερα την εστία του Μπουτέζ.
    Έτσι έμεινε το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων, με αρκετούς παίκτες των Πειραιωτών να μην είναι σε καλή βραδιά…
    Στο 63′ ατομική ενέργεια του Μπαλικουίσα, ο οποίος πέρασε τον Βρουσάι από τ’ αριστερά, έκανε το πλασέ με το δεξί και ο Βατσλίκ έδιωξε σε κόρνερ.
    Έξι λεπτά αργότερα, 69′, μακρινό σουτ του Μπένσον έξω από τη μεγάλη περιοχή, ξανά σωστή ενέργεια από τον Βατσλίκ, ενώ και πάλι ο Τσέχος γκολκίπερ μπλόκαρε την μπάλα στο μακρινό σουτ του Μπένσον στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης.
    Αντβέρπ (Μπ. Πρίσκε): Μπουτέζ, Μπατάιγ, Αλμέιδα, Ντεσολέιλ (57′ Ένγκελς), Ντε Λατ (57′ Κίρινεν), Γκέρκενς, Βερστράτε, Ντουομό, Μπαλικουίσα, Μπένσον, Έγκεσταϊν.
    Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Σισέ, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Μ. Καμαρά, Ονιεκούρου, Ρόνι Λόπες, Τικίνιο.