Thessaloniki
Τρίτη 23 Απριλίου 2024
More

Κύπελλο Ελλάδος: Πήρε το προβάδισμα ο Άρης με το 3-1 κόντρα στον ΟΦΗ

Ένα από τα δυνατά ματς της πρώτης αγωνιστικής της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος ήταν αυτό του Άρη με τον ΟΦΗ στη Θεσσαλονίκη.
    Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αποκτήσουν προβάδισμα για την πρόκριση στους «8» του θεσμού, μετά τη νίκη που πήραν με 3-1 κόντρα στους Κρητικούς.
    Στο 16′ ο Μπρούνο Γκάμα άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Καμαρά από τον Βούρο, ενώ με τον ίδιο τρόπο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, 45+4′, ο Καμαρά σημείωσε το 2-0 με την υπόδειξη του πέναλτι να είναι σε ανατροπή του Μεγιάδο στον Ντιαγέ!
    Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ μείωσε στο 56′ με τον Καστάνιος, δίνοντας ελπίδες στους Κρητικούς ενόψει και της ρεβάνς στο γήπεδό τους.
    Όμως στις καθυστερήσεις του αγώνα, στο 90+3′, ο Άρης διαμόρφωσε το τελικό 3-1 με πολύ ωραίο γκολ του Ιτούρμπε, το οποίο όμως έφερε έντονες αντιδράσεις από πλευράς ΟΦΗ υποστηρίζοντας πως ήταν οφσάιντ.
    ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Ντένις, Σούντγκρεν, Γκάνεα (67′ Λούμορ), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Σάσα (86′ Μάνος), Τζέγκο, Ματέο Γκαρσία (46′ Μαντσίνι), Μπρούνο Γκάμα (67′ Ιτούρμπε), Ντιαγέ (67′ Ματίγια), Καμαρά.
    ΟΦΗ (Νίκος Νιόμπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Γκαγιέγος (32′ λ.τρ. Μεγιάδο), Τοράλ (64′ Ναμπί), ΝτεΓκούζμαν, Λάμπρου (83′ Γιαννούλης), Καμάου (46′ Τσιλιανίδης), Καστάνιος (83′ Γιάννου).