Thessaloniki
Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024
More

Super League: Ο Παναιτωλικός «άλωσε» (1-2) τον Βόλο

Πολύτιμη νίκη με 2-1 επί του Βόλου πέτυχε ο Παναιτωλικός στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, σε αναμέτρηση για τη 12η αγωνιστική της Super League.
    Ο Μόρσεϊ μόλις 3ο λεπτό και ο Καρέλης στο 33΄ ήταν οι σκόρερ για τα «καναρίνια», που πανηγύρισαν την τρίτη φετινή νίκη τους (δεύτερη εκτός έδρας). Ο Ρεγκατέν είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 7ο λεπτό για τους Θεσσαλούς, που συμπλήρωσαν τέσσερις σερί ήττες και συνολικά επτά διαδοχικά παιχνίδια χωρίς «τρίποντο», μετά το εντυπωσιακό τους ξεκίνημα στο πρωτάθλημα.
    Οπως συμβαίνει στα περισσότερα ματς του Βόλου στη φετινή σεζόν, το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό και πολλές φάσεις. Ο φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό, με ατομική ενέργεια του Μόρσεϊ και σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά η θεσσαλική ομάδα «απάντησε» άμεσα, με τον Ρεγκατέν να ισοφαρίζει στο 7΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.
    Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν καλές στιγμές με μακρινό σουτ του Σοάρες και κεφαλιά του Ροσέρο που εξουδετέρωσε ο Μελίσσας, αλλά ήταν ο Παναιτωλικός αυτός που πήρε ξανά προβάδισμα στο 33΄, με καρφωτή κεφαλιά του Καρέλη, μετά από ωραίο συνδυασμό των Μόρσεϊ-Χουχούμη από τα αριστερά και σέντρα ακριβείας του Ελληνα αμυντικού.
    Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε, καθώς ο Παναιτωλικός οπισθοχώρησε στην προσπάθειά του να διατηρήσει τα… κεκτημένα. Ο Βόλος απείλησε στο 54΄ με σουτ του Μπαρτόλο που πέρασε άουτ, αλλά στη συνέχεια φάνηκε να «μπλοκάρει». Οι Αγρινιώτες πλησίασαν το τρίτο γκολ στο 65΄ με τον Αντούνες, όμως ο Κλέιμαν κράτησε «ζωντανή» την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι πίεσαν εντελώς ανορθόδοξα και ο Παναιτωλικός άντεξε ως το τελευταίο σφύριγμα, παίρνοντας βαθιά «ανάσα».
    Διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου)
    Κίτρινες: Βοϊτκόφσκι – Αντούνες, Μεντόσα, Μελίσσας
    Οι συνθέσεις:
    ΒΟΛΟΣ (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Ρινέρ (50΄ Βοϊτκόφσκι), Σοάρες (77΄ Νίνης), Ορόζ (77΄ Τσοκάνης), Ρεγκατέν, Μπαρτόλο, Ροσέρο (66΄ Τερεζίου), Φαν Βέερτ
    ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Αποστολάκης, Βργκοτς, Χουχούμης, Αντούνες, Μεντόσα (75΄ Λούι), Φλόρες, Τσιγγάρας, Μόρσεϊ, Μπαρμπόσα (64΄ Ντουάρτε), Καρέλης (85΄ Βέργος)
    ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
    Παράνομες ελληνοποιήσεις: Στη φυλακή ο εγκέφαλος του κυκλώματος και ακόμα δύο μέλη
    Θρήνος στη Λαμία: Πέθανε από ανακοπή 14χρονη με κορονοϊό
    Καιρός: Βροχές και καταιγίδες την Κυριακή
    Τραγικός θάνατος στην Καλαμπάκα: Το ρεύμα κεραυνοβόλησε οδηγό φορτηγού
    Aκολουθήστε το law&order.gr στο Google News, για να ενημερώνεστε για όλες τις ειδήσεις