Thessaloniki
Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
More

Super League: Τα βλέμματα απόψε σε Λεωφόρο, Τούμπα και Καραϊσκάκη

Τη Λαμία υποδέχεται σήμερα (19/12) στις 15:00 ο Ολυμπιακός στο Καραϊσκάκη, ενώ αργότερα στις 19:30 ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΣ Γιάννινα στη Λεωφόρο και ο ΠΑΟΚ τον Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Super League.
    Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα
    Ο αγώνας των «πρασίνων» με τον Απόλλωνα δεν διεξήχθη και έτσι έχασαν την ευκαιρία, εφόσον νικούσαν, να ανέβουν στην τέταρτη θέση.
    Κάτι που μπορούν να κάνουν τώρα, υποδεχόμενοι τον ΠΑΣ Γιάννινα, που βρίσκεται μια θέση μπροστά τους.
    Η ομάδα της Ηπείρου προέρχεται από την ήττα από τον ΠΑΟΚ και θέλει να δείξει ότι ήταν μια παρένθεση στην εντυπωσιακή ως τώρα πορεία.
    Ο Παναθηναϊκός
    Με τη νίκη του επί του Ατρομήτου, που ήταν η τρίτη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πέμπτος με το τέλος του πρώτου γύρου. Είναι εντυπωσιακό ότι έχει έξι νίκες, καμία με ένα γκολ διαφορά!
    Αντίθετα από τις πέντε ήττες του, οι τέσσερις είναι στο γκολ. Δεν έχει ισοπαλία στα πέντε τελευταία.
    Με τον Ατρόμητο σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο μετά από πέντε παιχνίδια που δεν τα είχε καταφέρει.
    Στην έδρα του κέρδισε τα δύο τελευταία, αφού αμέσως πριν είχε τις δύο απώλειες, ισοπαλία με τον ΟΦΗ και ήττα από τον ΠΑΟΚ.
    Πρώτοι σε αγώνες: Χατζηγιοβάνης, Ματέους Βιτάλ και Παλάσιος από 15.
    Πρώτοι σε γκολ: Καρλίτος 10, Μακέντα 4, Μαουρίσιο 3.
    ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης
    Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μόνος τρίτος και στόχο έχει να κοιτάξει ψηλότερα, κλείνοντας το 2021 με μια ακόμα νίκη.
    Απέναντι του όμως θα έχει μια ομάδα που δείχνει πολύ καλή αμυντικά. Ο Αστέρας Τρίπολης ψάχνει παντού βαθμούς, που θα τον φέρουν ακόμα πιο κοντά στην εξάδα.
    Ο ΠΑΟΚ
    Μπορεί τα τέσσερα γκολ που πέτυχε ο ΠΑΟΚ στα Γιάννενα να έκαναν εντύπωση, ωστόσο κατάφερε παράλληλα να μην δεχτεί γκολ μετά από εννέα παιχνίδια. Ήταν η τρίτη φορά από την αρχή του πρωταθλήματος, που κράτησε το «μηδέν».
    Με τις δύο νίκες του, Λαμία και ΠΑΣ Γιάννινα, ο ΠΑΟΚ πέρασε τρίτος και θέλει να κλείσει το 2021 με μια ακόμα στην έδρα του. Εκεί που ακόμα δεν έχει καταφέρει να κερδίσει διαδοχικά παιχνίδια! Κάτι τέτοιο έχει να συμβεί από τα δύο πρώτα ματς των περσινών Playoffs.
    Με τα τέσσερα γκολ στα Γιάννενα, ο ΠΑΟΚ έχει τώρα την καλύτερη επίθεση με 28 γκολ. Ωστόσο έχει και την πιο αδύνατη άμυνα ανάμεσα στις πρώτες οκτώ ομάδες της βαθμολογίας.
    Πρώτοι σε αγώνες: Μπίσεσβαρ 25, Σφιντέρσκι και Σβαμπ 24.
    Πρώτοι σε γκολ: Κούρτιτς 6, Ζίβκοβιτς 5, Άκπομ 4.
    Ολυμπιακός – Λαμία
    Το ερωτηματικό είναι πόσο μεγάλη αντίσταση θα μπορέσει να προβάλει η Λαμία στον Ολυμπιακό στο παιχνίδι του Νέου Φαλήρου, όπου οι «ερυθρόλευκοι» θα επιδιώξουν την δέκατη στη σειρά νίκη τους.
    Η Λαμία δεν έχει στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» την παράδοση, ωστόσο έχει κάνει εξαιρετικές εμφανίσεις εκτός έδρας, χάνοντας μόνο από ΑΕΚ και ΠΑΟΚ στο γκολ.
    Ο Ολυμπιακός
    Έκανε το εννέα στα εννέα στο Περιστέρι και συνεχίζει υποδεχόμενος τη Λαμία. Ο Ολυμπιακός έφτασε τους 20 αγώνες χωρίς ήττα. Έχει πλέον την καλύτερη άμυνα με εννέα γκολ, αφού δεν δέχτηκε στα δύο τελευταία. Έχει βρεθεί πίσω στο σκορ μόλις για οκτώ λεπτά στο Ηράκλειο.
    Ο Ολυμπιακός έχει ακόμα 26 αγώνες χωρίς ήττα στην έδρα του. Έχει δεχτεί τρία γκολ, όλα στο δεύτερο ημίχρονο.
    Έχει να δεχτεί γκολ στο πρώτο ημίχρονο από τις 11 Απριλίου, από τον Παναθηναϊκό. Από τότε έχουν περάσει 10 παιχνίδια.
    Την εβδομάδα που μας πέρασε ο Ολυμπιακός έμαθε και τον αντίπαλό του στο Europa League, που είναι η Αταλάντα.
    Πρώτοι σε αγώνες: Ρέαμπτσουκ και Σισέ από 25, Μ. Καμαρά, Α. Καμαρά και Ελ Αραμπί από 23.
    Πρώτοι σε γκολ: Ελ Αραμπί 13, Μασούρας και Τικίνιο από 6.
    ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
    Κορονοϊός: Με PCR ή rapid test η είσοδος στην Ελλάδα – Τα μέτρα που ισχύουν από σήμερα
    Καιρός: Χιόνια και χαμηλές θερμοκρασίες σήμερα – Βελτιώνεται ο καιρός τη Δευτέρα
    Συντάξεις Ιανουαρίου και δώρο Χριστουγέννων: Πότε θα γίνουν οι πληρωμές (βίντεο)
    Αρχή Προστασίας Δεδομένων: Τσουχτερό πρόστιμο σε τηλεφωνικό κέντρο για παράνομες κλήσεις προώθησης φυσικού αερίου
    Ακολουθήστε το law&order.gr στο Google News, για να ενημερώνεστε για όλες τις ειδήσεις.