Thessaloniki
Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024
More

Euroleague: Βαριά ήττα του Παναθηναϊκού από την ΤΣΣΚΑ (74-98)

Απογοητευτικός ήταν ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ΤΣΣΚΑ, για την 20ή αγωνιστική της Euroleague, γνωρίζοντας βαριά ήττα με 74-98.
    Οι «πράσινοι» από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά δεν κατάφεραν σε καμία περίπτωση να ακολουθήσουν το ρυθμό των Ρώσων, γνωρίζοντας τη συντριβή μέσα στο σπίτι τους.
    Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έδειχνε να μπορεί να προβάλει αντίσταση στην ΤΣΣΚΑ, αλλά στα τελευταία λεπτά της περιόδου μπλόκαρε. Το δεκάλεπτο έληξε 20-26 υπέρ των φιλοξενούμενων και από το 8ο λεπτό της αναμέτρησης σκόραρε ξανά στο δεύτερο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου! Για επτάμιση λεπτά ο Παναθηναϊκός έμεινε χωρίς καλάθι και το ημίχρονο έληξε 33-60!
    Πλέον τα πάντα είχαν κριθεί αφού δεν μπορούσε με τίποτα ο Παναθηναϊκός να επιστρέψει στο ματς, το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 55-77 και η ΤΣΣΚΑ πήρε τη νίκη με 74-98.
    Αποδοκιμάστηκε ο Ιτούδης
    Ο προπονητής της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Δημήτρης Ιτούδης, έχει «πράσινο» παρελθόν και έχει αγωνιστεί αρκετές φορές πλέον απέναντι στην πρώην ομάδα του, τον Παναθηναϊκό. Είχε διατελέσει επί σειρά ετών βοηθός του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, όμως εδώ και χρόνια έχει αντιμετωπίσει πολλές φορές τον Παναθηναϊκό ως αντίπαλος.
    Ο κόσμος του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ, οι 1.000 φίλαθλοι που ήταν στις κερκίδες, αρχικά χειροκρότησαν τον Δημήτρη Ιτούδη όταν εμφανίστηκε στο γήπεδο. Όμως λίγο πριν το ημίχρονο, με την ΤΣΣΚΑ να είναι στο +24 ζήτησε και πήρε τάιμ άουτ δευτερόλεπτα πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου και οι φίλαθλοι τον αποδοκίμασαν.
    Τα δεκάλεπτα: 20-26, 33-60, 55-77, 74-98.
    Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 15 (3/3 τρίποντα), Μέικον 11 (0/4 τρίποντα), Παπαγιάννης 9 (4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης (0/3 δίποντα), Καββαδάς, Παπαπέτρου 16 (7/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γουάιτ 6, Αβδάλας, Νέντοβιτς 3 (1), Έβανς 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 9 (6 ασίστ).
    ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 8 (2), Μπολομπόι 8 (8 ριμπάουντ), Χομένκο 3, Ούχοφ 7 (2), Χάκετ 17 (4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αντόνοφ 2, Φόγκτμαν 5 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σενγκέλια 16 (1), Μιλουτίνοβ 2 (5 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 19 (4/8 τρίποντα), Κουρμπάνοφ 5 (1), Σβεντ 6 (2).