Thessaloniki
Πέμπτη 2 Μαΐου 2024
More

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 65-84: Στην Ευρώπη είναι αλλιώς για τους «ερυθρόλευκους»

Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός στη Euroleague, κατάφερε να νικήσει τον Παναθηναϊκό με 65-84 μέσα στο ΟΑΚΑ! Συνεχίζοντας την καλή του πορεία στην Ευρώπη, ενώ οι «πράσινοι» από την πλευρά τους παραμένουν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.
    Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο ΟΑΚΑ και κατάφεραν να έχουν το προβάδισμα με 18-25 και τον Ντόρσεϊ να έχει τρία τρίποντα και γενικότερα τους Πειραιώτες να είναι καλοί στο σουτ. Το ίδιο συνέβη και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν το επιμέρους σκορ ήταν 14-20 υπέρ του Ολυμπιακού και στο ημίχρονο οι Πειραιώτες ήταν μπροστά με 32-45.
    Τα πράγματα όμως άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να μπλοκάρει στην επίθεση και τον Παναθηναϊκό να αρχίζει να βρίσκει το σουτ του, ενώ ο Παπαγιάννης να κάνει ό,τι θέλει στις δύο ρακέτες! Έτσι έφτασε κοντά στην ανατροπή ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 19-9 και το συνολικό έφτασε στο 51-54, από το -13 του ημιχρόνου.
    Όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΜακΚίσικ μπήκε στο παρκέ και πήρε πάνω του την επίθεση του Ολυμπιακού. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τα… πάνω τους και με επιμέρους σκορ 14-30, έφτασαν στο νικηφόρο 65-84!
    Σε έναν αγώνα στον οποίο ο Παναθηναϊκός δεν πέρασε ποτέ μπροστά στο σκορ, ενώ ο Ολυμπιακός λίγο έλειψε να πάθει ό,τι και στο ΣΕΦ στον αγώνα πρωταθλήματος. Όμως «μίλησε» η ποιότητα των «ερυθρόλευκων» και πήραν τη νίκη με το +19.
    ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 32-45, 51-54, 84-65
    ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 2 (1/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 6:28), Μέικον 7 (2/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Παπαγιάννης 14 (7/9 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 μπλοκ), Μποχωρίδης 6 (2), Παπαπέτρου 9 (4/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Κασελάκης 3 (0/3 σουτ, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ 7 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 17 (3/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 λάθη), Έβανς
    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 18 (2/5 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 2 (0/7 τρίποντα), Φαλ 4 (1/4 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Σλούκας 16 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρτιν 7 (3/5 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 14 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 3 (1), ΜακΚίσικ 18 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές)
    ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
    Επιτροπή Ειδικών: Συστήνουν αυτοπεριορισμό και σε εμβολιασμένους και διπλό τεστ σε περίπτωση επαφής με κρούσμα
    Συνελήφθη στο κέντρο της Αθήνας 40χρονος αλλοδαπός για συμμετοχή στον ISIS
    Πρώην συνεργάτης του Παναγιωτόπουλου: «Έχω την αίσθηση ότι ο Στάθης ζει το όνειρό του – Το είχε προγραμματισμένο» (βίντεο)
    Τι απαντά ο δήμος Αθηναίων για την χλιδάτη φιέστα – «Τσιμπημένη» κατά 40.000 ευρώ η διοργάνωση
    Ακολουθήστε το law&order.gr στο Google News, για να ενημερώνεστε για όλες τις ειδήσεις.