Thessaloniki
Τρίτη 16 Απριλίου 2024
More

Super League: «Καθάρισε», ξανά, ο Ελ Αραμπί απέναντι στον εκπληκτικό Σαράνοφ

Πήρε και αυτό το τρίποντο ο Ολυμπιακός μέσα στο Καραϊσκάκη, για τη 15η αγωνιστική της Super League με 1-0 απέναντι στη Λαμία.
    Η ομάδα του Πειραιά δυσκολεύτηκε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, καθώς οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν και να ψάξουν την ισοφάριση, ενώ ο Ολυμπιακός είχε ρίξει αρκετά το ρυθμό του στο ματς.
    Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε καλή εμφάνιση, με πολλές ευκαιρίες και ένα χαμένο πέναλτι, αλλά είχε απέναντί του έναν τρομερό Σαράνοφ ο οποίος κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα, στο 1-0.
    Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί όμως βρήκε τον τρόπο στο 23′ να βάλει το γκολ για το 1-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στο ματς!
    Νωρίτερα, στο 16′ ο Αγκιμπού Καμαρά κέρδισε το πέναλτι από τον Γκέντζογλου, στο 19′ εκτελέστηκε από τον Ελ Αραμπί και ο Σαράνοφ είπε «όχι»!
    Από εκείνο το σημείο και μετά μέσα σε τρία λεπτά ο Ολυμπιακός είχε τρεις ευκαιρίες και στη μία κατάφερε να σκοράρει. Στο 20′ ο Ελ Αραμπί έκανε τη συρτή σέντρα από τα δεξιά για τον Αγκιμπού Καμαρά ο οποίος πλάσαρε στην κίνηση και ο Σαράνοφ έδιωξε με τις γροθιές. Η μπάλα στρώθηκε στον Μπουχαλάκη έξω από την περιοχή, ο οποίος επίσης έκανε το σουτ στην κίνηση και ο Σαράνοφ έδιωξε ξανά.
    Δύο λεπτά μετά, 22′, η Λαμία είχε την πρώτη της καλή στιγμή. Ατομική ενέργεια του Αραμπούλι, έκανε το πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Βατσλίκ να διώχνει και τη Λαμάι να κερδίζει το κόρνερ.
    Από το κόρνερ αυτό όμως ήρθε η φάση του γκολ των «ερυθρόλευκων». Εκτελέστηκε το κόρνερ και έδιωξε η άμυνα των γηπεδούχων. Βγήκε στην αντεπίθεση ο Ολυμπιακός με τον Ρόνι Λόπες να δίνει δεξιά στον Λαλά και τον Γάλλο να κάνει αμέσως την κάθετη στον Αγκιμπού Καμαρά, ο οποίος βγήκε τετ α τετ έκανε το πλασέ και νικήθηκε από τον Σαράνοφ, αλλά σε κενή εστία ο Ελ Αραμπί πλάσαρε για το 1-0 στο ματς!
    Από εκεί και πέρα στο δεύτερο μέρος έπεσε αρκετά ο ρυθμός και έμεινε το 1-0 υπέρ του Ολυμπιακού, στο τελευταίο του ματς για το 2021 στη Super League.
    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ρέαμπτιουκ, Σισέ, Παπασταθόπουλος, Λαλά, Μπουχαλάκης (57′ Μαντί Καμαρά), Εμβιλά, Αγκιμπού Καμαρά, Ρόνι Λόπες (75′ Ονιεκούρου), Μασούρας (57′ Γκάρι Ροντρίγκες), Ελ Αραμπί (75′ Τικίνιο).
    ΛΑΜΙΑ (Μ. Γρηγορίου): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης (85′ Τσούκαλος), Νούνιες (67′ Ταϊρόν), Αραμπούλι, Ελευθεριάδης (67′ Μανουσάκης), Ρόμανιτς, Γκέντσογλου, Γκόλεμιτς.