Πυρκαγιά ξέσπασε νωρίτερα την Πέμπτη σε χαμηλή βλάστηση πλησίον του γηπέδου Θρασύβουλου Φυλής, η οποία έχει πλέον επεκταθεί στον Ασπρόπυργο. Παράλληλα υπάρχει στην ευρύτερη περιοχή μια δεύτερη μικρή εστία, κάτω από τον Προαστιακό, από λάστιχα που καίνε κοντά σε καταυλισμό Ρομά.
Αμέσως μόλις ξέσπασε η φωτιά στο γήπεδο Θρασύβουλου κινητοποιήθηκαν 10 πυροσβέστες με 5 οχήματα και 1 ελικόπτερο.
Λόγω της φωτιάς πραγματοποιούνται εκτροπές της κυκλοφορίας στα εξής σημεία:
Επί της ανωνύμου οδού από το ύψος της οδού Αγίας Σοφίας
Επί της οδού Ιάσμου από το ύψος της οδού Φυλής
Αποκαθίσταται, πάντως, σταδιακά η κυκλοφορία του Προαστιακού, η οποία είχε νωρίτερα διακοπεί λόγω της δεύτερης εστίας κοντά στον καταυλισμό Ρομά. Προηγούμενα, με εντολή της πυροσβεστικής οι αμαξοστοιχίες ανέμεναν στους σιδηροδρομικούς σταθμούς Αγίων Θεοδώρων και Κινέτας.
Πυρκαγιά σε Ασπρόπυργο-Φυλή – Ομαλοποιείται η κυκλοφορία του Προαστιακού
![aeropi1-pyrosvestiki](https://lawandorder.gr/wp-content/uploads/2022/03/aeropi1-pyrosvestiki.jpg)